Hurtownia Danych

Wybór infrastruktury dla Hurtowni Danych. Estymacja kosztów.

Wybór infrastruktury dla Hurtowni Danych. Estymacja kosztów. 

Chmura czy serwer on premise?

Jednym  z ważniejszych tematów przy budowie hurtowni danych, lub jej migracji, jest odpowiedź na pytanie: jakie środowisko wybrać dla infrastruktury IT docelowej hurtowni danych. Dyskusja ta ma kilka aspektów. W kontekście administracji i procesu deweloperskiego mamy sporo tematów, które w tym poście pominę, gdyż istnieje masa bardzo dobrych opracowań nad argumentami za i przeciw wybraniu jednego z rozwiązań.

Niemniej, dla osób decyzyjnych o projekcie (Zarząd, dyr. Finansów), kwestią kluczową jest porównanie kosztowe obu wymienionych opcji. Wielu Project Managerów mających przeprowadzić  projekt hurtowni danych ma z tym duży problem, gdyż na co dzień nie zajmują się sprzętem, a koszty pozostawiają administratorom firmowych sieci i sprzętu IT.

Jak zacząć taką wycenę?

Posłużę się tutaj przykładem opartym o kalkulatory firmy Premium Serwer i chmury AWS.

Firma Premium Serwer udostępnia bardzo przejrzyste narzędzie do sprawdzenia kosztu zakupu serwera o takiej specyfikacji jaka będzie nam potrzebna (o tym jak taką specyfikację ustalić pojawi się kolejny post): https://premiumserwer.pl/

Zakup serwera do Naszej serwerowni zaczyna się od kilku tysięcy złotych. Zaletą takiego zakupu, jest jednorazowe poniesienie takiego kosztu, w trakcie cyklu życia naszego serwera. Pamiętajmy, że to zaleta odnosząca się do tylko, ale również też, największego kosztu stałego.

Dodatkowo do samej stacji roboczej potrzebujemy kilka niezbędnych komponentów, które umożliwią pełne wykorzystanie zakupionego sprzętu: dyski, system operacyjny, kontroler BOSS, moduł zarządzania zdalnego, zasilacz awaryjny UPS, VPN, etc. Koszty te można minimalizować wybierając np. darmowy system operacyjny. Często też mamy już serwerownie, która wiele komponentów już posiada i nie ma potrzeby dokupowania dodatkowego sprzętu.

Koszty miesięczne

Nie można pominąć w takiej wycenie kosztów jakie ponosimy w każdym miesiącu działania serwera. Wydatki takie to m. in. przestrzeń w serwerowni (koszt lokalu), ubezpieczenie sprzętu, prąd, fizyczne wsparcie i ochrona.

Zakup sprzętu czy leasing?

Jak widzimy koszty takie to nie jest jednorazowy wydatek. Czasem też osoby nadzorujące budżet firmy, nie chcą ponosić tak dużego wydatku na starcie, gdyż jak wiemy gotówka ma duże znaczenie w działalności firmy. Stąd możemy rozłożyć te koszty na miesięczne za pomocą instrumentów finansowych, np. leasingu. Kalkulator firmy Premium Serwer pozwala od razu na taką opcję. Wybieramy serwer, który Nas interesuje i składamy zamówienie o ofertę leasingu.

Leasing to już praktycznie gładkie przejście do wyceny środowiska chmurowego. Skoro leasingodawca może amortyzować sprzęt, to przerzućmy dodatkowo fizyczne administrowanie i mamy gotowy produkt jaki oferuje AWS.

Chmura AWS

Estymację kosztów chmury dobrze zacząć od kalkulatora: https://calculator.aws/#/ . Znajdziemy tutaj wszystkie komponenty i usługi, które pozwolą nam na start nawet dużego projektu hurtowni danych.

Estymacje jakie dokonujemy są wyrażone w opłacie miesięcznej jakie ponosimy. Ważne aby pamiętać, że niektóre koszty są estymacją i będą zależeć od rzeczywistego zużycia zasobów jakie blokujemy. Dodatkowo, nie musimy się martwić o fizyczne zarządzanie infrastrukturą, ubezpieczenie sprzętu, nadzór nad sprzętem, czy finalnie sam koszt prądu.

Czym jest Free Tier i czemu warto o nim wspomnieć?

W odróżnieniu od fizycznego zakupu sprzętu, chmura pozwala na łagodny start projektu od strony kosztowej. Ciężko sobie wyobrazić umowę na dostarczenie sprzętu fizycznego, która da nam najpierw możliwość przetestowania rozwiązania i wykonania POC (Proof Of Concept) przyszłej hurtowni danych, za darmo. Dla wprawnego administratora/dewelopera chmury, można postawić takie rozwiązanie w mniejszej skali, które dodatkowo do porównania kosztowego, da osobom decyzyjnym namacalne argumenty o tym jak rozwiązanie będzie wyglądać po wybraniu takiej opcji.

Szczegóły co zawiera Free Tier znajdują się tutaj: https://aws.amazon.com/free

Hurtownia to przecież rozbudowana infrastruktura!

Tak! W wielu przypadkach rozmowa o zakupie i kosztach jednego serwera, to tak jak rozmowa o zakupie jednego auta do floty samochodowej dużej firmy. W tym przypadku zarówno wycenę zakupy wielorakiej infrastruktury w postaci on premise jak i zasobów chmury AWS, możemy zlecić dostarczycielom tych usług.

AWS z racji skali działania, uruchomił usługę dedykowaną do takich kalkulacji. W narzędziu Migration Evaluator, możemy zlecić wycenę rozbudowanego systemu Amazonowi: https://aws.amazon.com/migration-evaluator/.

Czy hurtownia danych w chmurze jest tańsza?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, która ma zastosowanie do każdego przypadku. Tak samo jak nie ma gotowego produktu jakim jest „Hurtownia Danych”. Systemy są na tyle unikatowe i budowane na potrzeby konkretnej organizacji, że odpowiedź w stylu „to zależy” ma tutaj jedynie sens.

datacamel.pl specjalizuje się w doborze infrastruktury w projektach IT. Rekomendacje zawsze mają na celu optymalizację pracy zespołów i kosztów Naszych klientów. Nie jesteśmy związani z żadnym z dostawców, wybór zawsze pozostawiamy Naszym klientom.

 

Author

Grzegorz Gruszka

Pomagam od lat firmom w codziennej transformacji swoich procesów w obszarze IT. W szczególności, odkrywamy wspólnie, jak działać w obliczu gospodarki 3.0. Co więcej, gospodarka 4.0 oparta o sztuczną iteligencję, uczenie maszynowe i automatyzację już czeka za rogiem. Nie mogę się doczekać tej zmiany... sam pewnie będę ją wywoływał!

Odbierz prezent

Darmowa konsultacja o wartości 750 zł dla Twojego biznesu. Czas dostosowany do Ciebie.