Analityka Biznesowa Architektura Chmura

Microsoft wiodącym dostawcą rozwiązań Business Intelligence (BI) – Power BI

W tym artykule przedstawię uzasadnienie tezy dlaczego Microsoft jest wiodącym dostawcą rozwiązań BI. Znajdziemy poniżej najważniejsze wątki:

1)      Przegląd głównych narzędzi BI.

2)      Opis architektury Microsoft Power BI w oparciu o chmurę Azure.

3)      Wpływ ekosystemu usług i narzędzi oferowanych przez Microsoft.

4)      Argumentację przemawiającą za rosnącą rolą Power BI.

Szybki podgląd na ocenę aktualnych rozwiązań BI na rynku oferuje Magic Quadrant Garntnera:

Źródło: https://info.microsoft.com/ww-landing-2022-gartner-mq-report-on-bi-and-analytics-platforms.html?lcid=en-us

Najważniejsze narzędzia Business Intelligence wywodzące się z usług on-premise i aplikacji desktopowych:

  • MicroStrategy,
  • Tableau Online w wersji Professional firmy Tableau Software,
  • Qlik Sense firmy Qlik.

Rozwiązania oferowane przez czołowych dostawców infrastruktury chmurowej:

Kilka słów na temat architektury Power BI

Power BI jest narzędziem do wizualizacji danych, raportowania, i analityki. Za pomocą tego narzędzia możemy importować dane z różnych źródeł i organizować je, następnie selekcjonować, tworzyć raporty i prezentować zebrane informacje w formie graficznej. Power BI składa się z wielu komponentów. Architektura Power BI jest usługą działającą na Azure – chmurze firmy Microsoft. Architektura Power BI wykorzystuje usługi chmury IaaS i PaaS. Architekturę Power BI przedstawia poniższy schemat:

Źródło: opracowanie graficzne datacamel.

Aby odpowiedzieć na postawione we wstępie pytanie dlaczego Microsoft jest wiodącym dostawcą rozwiązań BI, spróbujmy rozważyć dwa kryteria:

  • kompletność wizji,
  • możliwość realizacji wizji.

Rozbudowany ekosystem i ukryty potencjał w integracji produktów oferowanych przez Microsoft

Microsoft posiada własne produkty od systemu Windows, poprzez Office, MS SQL Server, przeglądarkę internetową, narzędzie Power BI, aż po XBOX’a. Te wszystkie produkty wspierane są przez siłę Microsoftu, czyli potężne zasoby finansowe, bardzo rozległą sieć partnerów, doświadczone zespoły programistyczne i wspierające. Microsoft w swojej ofercie posiada wiele innych pozycji poza Power BI, co mogłoby sugerować, że firmy zajmujące się tylko Business Intelligence, jak na przykład Tableau Software, mogłyby z powodzeniem konkurować z Microsoftem. Jednak nie jest to takie oczywiste. W praktyce klienci, którzy stoją przed wyborem narzędzia BI są pod wrażeniem szerokiej oferty i powiązań pomiędzy produktami Microsoft.

Microsoft ma ogromny zasięg rynkowy dzięki między innymi pakietowi Microsoft Office. W usługach BI Microsoft oferuje narzędzia do przygotowania danych, wizualne Data Discovery, interaktywne dashboardy, rozszerzoną analizę i wiele innych narzędzi. Usługa Power BI jest dostępna w chmurze platformy Azure lub jako opcja on premise – Power BI Report Server. Power BI Desktop może być używany jako samodzielne, bezpłatne narzędzie, dla użytkowników, którzy tworzą „sami dla siebie” analizy obejmujące lokalne (plikowe) źródła danych. W ostatnich kilku latach pojawiły się dodatki obejmujące bardziej rozszerzoną analizę w postaci środowisk opartych na sztucznej inteligencji, w tym inteligentne narracje (NLG) i możliwości wykrywania anomalii dla predefiniowanych wizualizacji.

Jakie są argumenty za Power BI?

To przede wszystkim zgodność z Office 365 i Teams. O ile kompatybilność z pakietem Office wydaje się oczywista, to rosnąca integracja Power BI z Microsoft Teams i dziesiątki milionów aktywnych  użytkowników dziennie, jeszcze bardziej zwiększy zasięg usługi Power BI w świecie pracy zdalnej.

Na uwagę zasługuje relacja Cena/Funkcjonalność. Już teraz można zaobserwować jak bardzo Power BI obniżył cenę narzędzi na całym rynku platform BI przy jednoczesnym ciągłym wzbogacaniu funkcjonalności. Usługi oparte na sztucznej inteligencji, takie jak analiza tekstu, opinii i obrazów, są dostępne w usłudze Power BI Premium.

Kolejny argument to rozszerzanie możliwości Power BI i wizja rozwoju tego produktu. Microsoft podaje, że 80 000 klientów korzysta z usług sztucznej inteligencji we wdrożeniach usługi Power BI. Firma wciąż zachęca do stosowania opartej na procesie uczenia maszynowego ML (ang. Machine Learning) automatycznej optymalizacji zmaterializowanych widoków w usłudze Azure Synapse (a wkrótce także innych źródeł danych, w tym Snowflake i Redshift) w celu automatycznego dostrojenia wydajności zapytań.

Jednym z zagadnień jakie są do rozwiązania jest sposób zarządzania treścią i publikacją analiz. Chodzi o to, że sposób, w jaki usługa Power BI obsługuje promocję i publikację treści, może prowadzić do znacznego obciążenia administracyjnego dla klientów. Fakt, że istnieje relacja jeden do jednego między opublikowanymi aplikacjami usługi Power BI a obszarami roboczymi (współpracujące środowisko „programistyczne” usługi Power BI) oznacza, że ​​organizacje mogą znaleźć się w sytuacji, w której ręcznie zarządzają setkami obszarów roboczych. Wsteczne rozwiązanie tego problemu jest złożonym zadaniem. O ile wiadomo, zespół Power BI inwestuje w funkcjonalności „Data Governance”, aby pomóc klientom lepiej zarządzać ich środowiskami Power BI.

Podsumowując Microsoft jest wiodącym dostawcą rozwiązań BI, co zostało potwierdzone przez firmy analizujące strategiczne wykorzystanie technologii IT

Natomiast jeśli chodzi o to, które spośród narzędzi BI wybrać? To jest to osobny temat do rozważenia. Odpowiedź nie jest łatwa. Należy pamiętać o tym, że narzędzia BI stają się wartością dodaną, dopiero wtedy gdy są przygotowane, nadzorowane i obsługiwane przez zespół wykwalifikowanych specjalistów. Firma DataCamel ma w tym zakresie duże doświadczenie i wspiera projekty wykorzystujące Power BI firmy Microsoft.

Author

Jerzy Gruszka

Moje zainteresowania zawodowe to informatyczne systemy zarządzania, hurtownie danych, narzędzia analityki biznesowej.

Odbierz prezent

Darmowa konsultacja o wartości 750 zł dla Twojego biznesu. Czas dostosowany do Ciebie.